Kako kupiti akvarij?

Autori: Izmir Kovčić dipl.vet i Prof.dr. Amina Hrković-Porobija

Akvarij ne kupujete za djecu, nego za ribice i ostale njegove stanovnike pa samim tim ribice su vam orjentir kakav akvarij i oprema vam trebaju. To nije samo posuda u kojoj rastu biljke i plivaju ribice već složeni sistem koji stanovnicima istog omogućava život sličan onom u prirodnim uslovima. Akvariji mogu biti na osnovu riba koje ćete u njega smjestiti slatkovodni ili morski. Morski zahtjevaju nešto skuplju i kompleksniju opremu pa ćemo u nastavku teksta obratiti pažnju na slatkovodne.

Ukoliko je vaša odluka pala na kupovinu manje zahtjevnih ribica poput zlatnih, staklena kugla ili  akvarij do 30 litara zadovoljit će potrebe ovih vrsta. Zlatne ribice ne zahtjevaju posebne uslove po pitanju više temperature pa vam samim tim ne treba ni grijač vode. Što se tiće filtracije i čišćenja vode, u slučaju držanja istih u staklenoj kugli potrebno je svakodnevno mjenjanje stajaće (ne hladne) vode, dok u slučaju akvarija potrebna vam je nabavka filtera vode i zračne pumpe za kisik.

Međutim vodite računa da ne pretrpavate akvarij sa ribicama. Da bi znali koliko ribica može stati u vaš budući akvarij orjentir vam je dužina vaših ribica gdje na centimetar dužni ribice ide litar vode. S tim da se trebate informisati koja je će biti maksimalna dužina vaše ribice za koju ste se odlučili kad naraste. Ako jedna vaša odrasla ribica maksimalno može narasti do 3cm samo za nju potrebno vam je oko 3 litra vode.

Ukoliko mislite ići korak dalje, baviti se ozbiljnije akvaristikom onda vaš akvarij treba biti najmanje 80, a poželjno i 100 litara zapremine. Mnogi od vas će pomisliti, da ako sam početnik bolji mi je manji akvarij, lakše se održavaju parameteri vode (pH, temperatura i sl.), međutim to i nije sasvim tačno jer u manjem akvariju puno je veća mogućnost bržeg pada pH vrijednosti vode, povećanja amonijaka i sl zbog manje količine vode, neadekvatnog filtriranja itd. Samim tim veći akvarij zahtjeva više skuplje i kvalitetnije  opreme. Poželjan je što jači filter za vodu jer akvarij se nikada ne može previše isfiltirati dok se s druge strane može nedovoljno filtrirati što već predstavlja potencijali problem. Također ukoliko planiramo držati ribice koje zahtjevaju topliju vodu 24 0C+ neophodan nam je i grijač vode. Pokušajte da ne štedite na opremi poput pumpe za zrak, filtera za vodu i grijača i da iste kupujete od provjerenih renomiranih proizvođača dostupnih na našim tržištima poput Sera, Juwel, Amtra, Jbl, Tetra i sl. koji jesu nešto skuplji ali je ipak u pitanju oprema gdje struja ima mogućnost potencijalnog dodira sa vodom pa je svaki oprez neophodan.

Akvarij treba da ima i svoj poklopac pretežno od stakla ili plastike kako biste spriječili ulazak prljavštine i eventualno iskakanje ribica. Poklopac će također smanjiti isparavanje i pomoći pri održavanju ujednačene temperature vode. Obično na samom poklopcu akvarija nalazi se i rasvjeta koja je nophodna za rast biljkika, životni ciklus riba kao i “vizualni identitet” akvarija. Na tržištu postoji veliki broj specijaliziranih lampi (tzv. fluo cijevi) koje emitiraju odgovarajući spektar svjetla.

Fabrički akvariji obično dolaze s kompatibilnom rasvjetom. Rasvjeta treba raditi 8-12 sati dnevno, a vijek trajanja fluo cijevi je oko godinu dana, nakon čega je potrebno zamijeniti, bez obzira na to da “radi” ili ne jer vremenom gubi svoju snagu. Režim paljenja i gašenja rasvjete se jednostavno može regulisati pomoću tajmera.

Za „vizualni identitet“ našeg akvarija, ali i prirodno ponašanje riba, bitan je i dekor istog. Dekor nije samo ukras nego više kao eventualno skrovište za ribe bilo da su to biljke, panjevi, kamenje, umjetne stijene, pozadinske tapete i sl. Za pozadinu je bolje koristiti tapete sa jednom bojom pretežno crna ili plava ili neki uzorak prirode.

Kad ste odlučili kakav želite akvarij slijedi sljedeće pitanje, a to je..

Gdje ću postaviti svoj novi akvarij?

To je pitanje koje će vam potvrditi ili promjeniti prethodnu odluku izbora veličine istog. Akvarij trebamo staviti na za oko lijepo i vidljivo mjesto u mirnijem dijelu našeg stana ili kuće vodeći računa da tu se stalno ne prolazi kako bi izbjegli sam stres budućih njegovih stanara. Ukoliko je moguće, akvarij ne biste trebali postaviti pored vrata jer bi svako kretanje moglo plašiti ribice. Ribe se boje zvukova, koje one osjete kao vibracije duž svog tijela, a i vrlo su im neugodni blještavi i svjetlucavi predmeti. S obzirom da imaju vrlo dobro razvijen osjet vida koji je bolji i od našeg jer centar vida u mozgu ribe zauzima najveći dio mozga, imaju gotovo 360° vidnog polja tako da mogu vidjeti dvije stvari odjednom što je posebno korisno kod ishrane, a istovremeno su na oprezu od predatora. Veća im je osjetljivost na svjetlo od ljudi, a za razliku od nas, nemaju kapke jer im se oči cijelo vrijeme vlaže vodom. Obično im treba više od 10 minuta za prilagodbu na uključeno ili isključeno svjetlo. Naravno akvarij treba ima i adekvatno postolje na kojem stoji, koja treba biti dovoljno čvrsto i stabilno kako se akvarij ne bi prevrnuo ili eventualno kako ne bi pukao. Ukoliko stavljate akvarij na postolja vlastite izrade nikada ga ne postavljajte direktno na kamene, drvene i metalne podloge jer one prenose vibracije koje mogu uzrokovati eventualno pucanje stakla. Poželjno je da se akvarij postavi na podlogu poput stiropora ili stirodora koja ublažava vibracije. Podloga vam ne treba ukoliko je u pitanju fabrički (ne ručno pravljeni) akvarij koji ima vlastiti plastični ram i podlogu na kojoj stoji.

Translate / Prevedi »